News

Lahden muotoiluosaaminen esillä Linnan juhlissa

Laura Ämmälä ja Lahden kaupunginjohtaja Niko Kyynäräinen.
Linnan juhlissa nähdään tänä vuonna Lahden kaupunkikuvan inspiroima asukokonaisuus. LAB-ammattikorkeakoulun Muotoiluinstituutin kolme alumnia suunnitteli Lahden kaupunginjohtajan puolisolle iltapuvun koruineen, joissa Lahden ikonen maamerkki ja talviurheilu ovat läsnä.

Suomen itsenäisyyspäivää juhlitaan jälleen 6. joulukuuta. Itsenäisyyspäivän juhlavastaanotolle Presidentinlinnaan saapuu noin 1 800 vierasta, joista yksi kutsutuista on 120 vuotta täyttävän Lahden kaupunginjohtaja Niko Kyynäräinen. Hän saapuu tilaisuuteen yhdessä puolisonsa Laura Ämmälän kanssa, jonka asukokonaisuus on LAB-ammattikorkeakoulun Muotoiluinstituutin alumnien käsialaa. 

Vuoden 2025 Linnan juhlien teemana on koulutus ja sivistys suomalaisen yhteiskunnan rakentajana. Teema näkyy myös Ämmälän puvussa, jonka toteutuksessa hyödynnettiin paikallisesta korkeakoulusta valmistuneiden muotoilijoiden osaamista. Upea lopputulos syntyi alle kahdessa viikossa kolmen LABin Muotoiluinstituutin alumnin yhteistyönä.

“Halusin ehdottomasti lahtelaisen puvun, joka ilmentää Lahtea ja lahtelaisuutta sekä esittelee Muotoiluinstituutin korkeaa osaamista. Minulle Lahti on ennen kaikkea talviurheilun koti ja siksi tuntui luontevalta, että puku rakentui lumisen Salpausselän muotokielestä. Asun kierrätetty materiaali oli ympäristökaupungissa itsestäänselvyys”, Lahden kaupunginjohtajan puoliso Laura Ämmälä kertoo.

Tekijät asukokonaisuuden takana

Projekti sai alkunsa, kun Kyynäräinen oli yhteydessä LABin Muotoiluinstituuttiin toiveenaan esitellä 120-vuotisjuhlavuottaan viettävää Lahtea Linnan juhlissa. Yksikönjohtaja Tytti-Lotta Ojala kokosi alumneista tiimin, joka lähti toteuttamaan asua Laura Ämmälän vision pohjalta. Kierrätyskankaasta valmistettu puku on selkeälinjainen kokonaisuus, jossa talvinen tunnelma ja mäkihyppymäet näkyvät muotokielessä ja tekstuurissa. Lopputuloksena syntyi asu, joka kuvastaa Lahden talvimaisemaa ja tunnettuja Salpausselän hyppyrimäkiä.

“Muotoiluinstituutin juuret ovat syvällä Lahdessa, joten oli todella hienoa päästä yhdessä alumniemme kanssa luomaan Lahden henkeä Lauran asuun ja siten olla mukana myös juhlistamassa Lahden juhlavuotta muotoilun keinoin. Olen äärettömän ylpeä nuorista suunnittelijoistamme, ja lopputulos on upea. Muotoilulla on ollut merkittävä rooli läpi Suomen itsenäisyyden, mutta uskaltaisin sanoa, että myös läpi Lahden historian”, Muotoiluinstituutin johtaja Tytti-Lotta Ojala sanoo.

Suunnittelijatiimin alumnit työskentelivät yhdessä ensimmäistä kertaa. Puvun suunnittelija Linnea Minkkinen toteutti halutun vision ja veistoksellisen designin, jossa Lahden hyppyrimäkiä esittävät mäkimäiset muodot luovat tunnistettavan siluetin. Pukua oli kuvittamassa muotoilija Mikael Malila, ja asukokokonaisuuden korut on suunnitellut Milanossa vaikuttava Ildar Wafin. Ateljeeompelimo Sari Hörkkö vastasi puvun valmistuksesta Sari Hörkön johdolla.

Lisätietoa suunnittelijoista:

Kuvaaja: Mark Sergeev

 

Lisää kuvia LABin kuvapankissa.

Lisätiedot:

Tytti-Lotta Ojala
Yksikön johtaja
tytti-lotta [dot] ojalaatlab [dot] fi
Location