

Tekoäly mietityttää, puhuttaa ja ennen kaikkea se on tullut jäädäkseen.
Tekoja ja älyä - terveempi huominen 1.– 3.4.2025
Tapahtumassa tarjoillaan laajasti eri näkökulmia tekoälyyn ja hyvinvointiin. Minkälaisia mahdollisuuksia voimme löytää, kun sekoitamme ajatukset tekoälystä ja hyvinvoinnista? Entä mitä tekoälyllä voidaan saavuttaa sotessa? Miten suomalaisia tekoälyä hyödyntäviä ratkaisuja on kehitetty, mitä erilaisia kehittämisympäristöjä ja verkostoja tarvitaan kehittämiseen?
Tiistaina ja keskiviikkona 1.– 2.4. kuulet verkkoluennoilla (teams) inspiroivia luentoja hyvinvoinnin kehittämiseen tähtäävistä ratkaisuista sekä siitä, mihin tekoälyn ja teknologian avulla ollaan menossa. Osa esityksistä on englanniksi.
Torstaina 3.4. klo 10–15 sportti-, liikunta- ja hyvinvointialan tekoälyä hyödyntävien teknologioiden esittely LABin Mukkulan kampuksella, tila D246.
Tapahtuman alustaa keynote Tekoäly, IoT ja liiketoiminnan kehittäminen Markus Mäkelä, tekoälystä vastaava johtaja, LUT-korkeakoulut.
Ilmoittaudu tästä Tekoja ja älyä – terveempi huominen tapahtumaan, saat verkkoluentojen linkin sähköpostiisi. Teknologia-esittelyyn 3.4. on vapaa pääsy.
TERVETULOA OSALLISTUMAAN!
Saapumisohjeet Mukkulan kampukselle


