Ongelmapelaamisen haittojen ehkäisy ja ennakointi

Toteutusaika
-
Rahoitus
ESR 2021-2027
Hanke keskittyy pelihaittojen ehkäisyyn ja hoitoon. Tavoitteena on tukea heikoimmassa asemassa olevia ja ehkäistä syrjäytymistä sekä taloudellisia vaikeuksia.

Hankkeessa kartoitetaan ammattilaisten osaaminen ja resurssit sekä tunnistetaan kehittämistarpeet. Tutkimustietoa hyödynnetään vaikuttavien arviointi- ja toimintakäytäntöjen luomisessa.

Kehitämme entistä monipuolisempia palveluja ja vahvistamme ammattilaisten osaamista pelihaittojen tunnistamisessa ja ehkäisyssä. Hankeessa järjestetään koulutuksia sosiaali- ja terveysalan sekä järjestöjen työntekijöille. Myös tiedolla johtamisen mallia kehitetään.

Projektissa tapahtuu

Koulutus: Miten huomioimme riippuvuuden hoidossa?

1. https://youtu.be/vzdhQ_Z1YmQ

2. https://youtu.be/sKhC-NNpvZs

3. https://youtu.be/bgwthMjGbpc

 

Puhetta pelaamisesta Päijät-Hämeessä! Podcast-sarjassa "Kun peli ei enää ole peliä" käsittellään raha- ja digipelaamisen haittoja sekä niiden ehkäisyä. 

Jaksossa keskustelemassa Päijät-Hämeen Myllyhoitoklinikan päihdeterapeutti Elina Lonka, kokemusasiantuntija Anna sekä ehkäisevän työn koordinaattori Hanna Klinga Päijät-Hämeen hyvinvointialueelta. Keskustelua rahapeliriippuvuudesta, puheeksiotosta sekä avun hakemisesta ja tukimuodoista Päijät-Hämeessä. 

https://www.youtube.com/watch?v=B_4C4eEtcUo

 

LAB Focus-blogi

Mari Lehtonen: Millaista on, kun pelaaminen hallitsee koko elämää? Millainen on toipumismatka, kun velkaa on useita kymmeniä tuhansia euroja? Kenelle voisin puhua, jos oma tai läheisen pelaaminen huolestuttaa?

Nuoret ja rahapelaaminen: Kokemustietoa ja talousneuvontaa Salpauksen opiskelijoille - LAB Focus

 

Irina Tiainen ja Tuula Juvakka LAB-ammattikorkeakoulun hoitotyön lehtorit  ja hankkeen asiantuntijat:

Kun pelaaminen muuttuu ongelmaksi – LAB- ammattikorkeakoulu kehittämässä keinoja ehkäisyyn ja ennakointiin - LAB Focus

 

Mari Lehtonen LAB-ammattikorkeakoulun Hyvinvointiyksikön TKI-asiantuntija ja hankkeen asiantuntija:

Rahapelaaminen on yleistä - Miksi siitä on niin vaikea puhua? - LAB Focus

 

 

Projektipäällikkö

Johanna Ikävalko
TKI-asiantuntija
johanna [dot] ikavalkoatlab [dot] fi

Hankkeen materiaalit ja liitteet

Lisätietoa projektista

Projektin tila
Käynnissä
Toteutusalue
Kansallinen
LABin rooli
Hallinnoija
Yksikkö
Hyvinvointi
Vahvuusalue
Hyvinvoiva ihminen