LAB Biofine pilottilaitoksen DES-laitteiston hankintailmoitus on julkaistu
Hankinnan kohteena on DES-pohjainen uutto- ja erotusprosessin testausympäristö, joka sisältää prosessisuunnittelun, laitteiston, rakentamisen, kokoonpanon ja käyttöönoton. Testausympäristö mahdollistaa syväeutektisten liuottimien (DES ja NADES) tutkimuksen ja pilot-mittakaavan sovellustestauksen osana LABin Green Solvents Environment -investointia vuosina 2026–2027.
Hankinnan tavoitteena on luoda joustava, turvallinen ja tutkimuskäyttöön soveltuva DES-testausalusta, jota voidaan hyödyntää yritysyhteistyössä sekä tutkimus- ja kehityshankkeissa. Ympäristön avulla voidaan testata muun muassa DES-liuottimien uuttotehokkuutta, prosessien skaalautuvuutta, liuottimien kierrätettävyyttä sekä tuotteiden talteenottoa ja erotusta kestävillä menetelmillä.
Hankinta toteutetaan avoimena menettelynä. Osallistumishakemukset tulee jättää sähköiseen kilpailutusjärjestelmään viimeistään 15.06.2026 kello 12.00.
Tiedot kilpailutuksesta on julkaistu julkisten hankintojen ilmoituskanavassa Cloudiassa ja kaikki kilpailutukseen liittyvä viestintä tehdään Claudian kautta.