Kiertotalous käytännössä - elinkaariarviointi ja tulevaisuuden tuotteet
Tammikuun tapahtuman teema on ajankohtainen tuotteen elinkaaren arviointi ja elinkaaren pidentämisen mahdollisuudet. Asiantuntijana maksuttomassa tapahtumassa on Environmental Impacts Academyn toimitusjohtaja Poul Lindqvist.
Lindqvist havainnollistaa, kuinka elinkaarta arvioidaan, minkä jälkeen jokainen pääsee työstämään oman tuotteensa elinkaarta ja sen kehittämistä tulevaisuuden vaatimusten näkökulmasta.
Ohjelma
12:00 Verkostoitumislounas (maksuton)
13:00 Tervetuloa!
13:25 Elinkaariarviointi ja sen merkitys kestävässä muotoilussa - Poul Lindqvist
- Lyhyt perehdytys elinkaariajatteluun ja elinkaariarviointiin
- Elinkaariarvioinnin hyödyt liiketoiminnalle
- Miten elinkaariarviointi mahdollistaa Eco-designin
14:00 Työskentelyä oman liiketoiminnan näkökulmasta: tuotteen ympäristövaikutukset ja ratkaisuja tulevaisuuden tarpeisiin (kahvitauko työskentelyn lomassa)
15:00 Lyhyt katsaus ekosuunnitteludirektiiviin - Kimmo Heponiemi, asiantuntija, LAB-ammattikorkeakoulu
15.10 Tuote kiertotalouden näkökulmasta - kehittäminen
16:00 Tilaisuus päättyy
Kevään 2026 aikana, helmi-huhtikuussa osallistujilla on mahdollisuus jatkaa kiertotalouteen liittyvää kehittämistä yhdessä LABin muotoilun opiskelijoiden kanssa. Työskentely voi olla esimerkiksi tuotekonseptin kehittämistä tai pilotointia, palvelun kehittämistä tai kiertotalouteen liittyvän toimintaympäristön ja sen mahdollisuuksien kartoittamista. Jos on kiinnostusta lisäkäsille, ole yhteydessä niin jutellaan tarkemmin toteutuksesta!
___________________
Tapahtuman järjestää Muotoilulla arvoa kasvavasta elinkaaresta - MAKE. MAKE-hanke tukee päijäthämäläisten yritysten siirtymistä kestävämpiin kiertotalouteen nojaaviin liiketoimintamalleihin.