Waste4Soil - Improving food systems sustainability and soil health with food processing residues
Projektissa on useita innovatiivisia lähestymistapoja: 1) datan keruu, analysointi ja tiedon jakaminen paikallisessa ja kansainvälisessä yhteistyössä, 2) innovatiivisten teknologioiden kehittäminen, hyödyntäminen ja käyttöönotto, 3) yhteiskehittäminen ruoan arvoketjussa ja 4) kiertotalouden liiketoimintamallit.
Hankkeessa toteutetaan living lab -menetelmällä sosiaalisesti innovatiivista prosessinhallintaa, jotta nykyiset käytännöt ja teknologiat saataisiin optimoitua. Nämä hankkeen seitsemän living labia toimivat tutkimusalustoina ja ne mahdollistavat ”ristipölytyksen”, mikä nopeuttaa älykästä, kestävää, joustavaa ja kattavaa ruokajärjestelmää. Päijät-Hämeen living lab on osana hanketta. Päijät-Hämeessä kerätään dataa elintarvikesivuvirtojen ja maaperien ominaisuuksista kansainvälisessä yhteistyössä, näytteitä testataan ja analysoidaan paikallisesti ja kansainvälisesti Espanjassa ja Ranskassa. LAB tekee peltotestauskokeita 2024–2025 Salpauksen kampuksella Asikkalassa ja yksityisen maanviljelijän pelloilla 2025-2026. Myös satotulokset mitataan ja analysoidaan ja jaetaan kansainvälisesti. Lisäksi LAB järjestää 18 workshoppia living lab -toimijoille.
Päijät-Hämeen living labin kymmenen henkilön asiantuntijaryhmä edustaa kattavasti eri sidosryhmiä: yrityksiä lannoitevalmistuksen ja uusiutuvan energian alalta, tutkimuslaitoksia, poliittisia päättäjiä, maanviljelijöiden ja kansalaisyhteiskunnan edustajia.
