Oikeenlaista kemiaa – kemian opetuksen, opintopolkujen ja oppimateriaalien yhtenäistäminen korkeakouluopinnoissa siirtymien tueksi
Lisätietoa projektista
Projektissa tapahtuu
Hankkeen työpaketti 1:n raportti Korkeakoulujen kemian opetussuunnitelmien nykytilasta on nyt julkaistu. Raportissa tarkastellaan kemian opetuksen nykytilaa suomalaisissa korkeakouluissa ja luodaan pohjaa alan koulutuksen kehittämistyölle. Tutustu raporttiin.
Opetusmateriaalin työstö on käynnissä.
Menneitä tapahtumia
Jaetaan yhdessä kemian opetuksen parhaat ideat! 🔬✨
Oletko löytänyt opetuksessa tai ohjauksessa toimivan tavan, materiaalin tai ratkaisun, joka toimii käytännössä ja innostaa opiskelijoita?
Oikeenlaista kemiaa -hanke kokoaa nyt korkeakoulujen kemian opetuksen hyviä käytäntöjä valtakunnalliseen kehittämistyöhön.
Käytä hetki ja jaa oma kokemuksesi – pieni oivallus tai laajempi kehittämisratkaisu voi inspiroida kollegoja ympäri Suomen.
👉 Vastaa kyselyyn (n. 15 min): https://link.webropol.com/s/kemiahyvatkaytannot
Koska kemian opetuksen kehittäminen on mielestämme tosi makeaa 😉, vastaajien kesken arvotaan suklaalevy! Otamme voittajaan yhteyttä osoitetietojen saamiseksi.
Kiitos, että olet mukana kehittämässä kemian korkeakouluopetusta! 💡
Julkaisut
Uutiskirje 6/2025
Uutiskirje 12/2025
Uutiskirje 6/2026
Raportti korkeakoulujen kemian opetussuunnitelmien nykytilasta
Projektipäällikkö
lab [dot] fi