Kyberturvalliset ekosysteemit Päijät-Häme

Toteutusaika
-
Rahoitus
EAKR 2021-2027
Kyberturvalliset ekosysteemit Päijät-Häme hankkeessa edistetään päijäthämäläisten Pk-yritysten osaamista datan turvallisessa ja luotettavassa hyödyntämisessä ja jakamisessa ekosysteemissä toimivien osapuolten kesken. Usein yritykset toimivat verkostoissa, omien yhteistyökumppaneiden kanssa, muodostaen omassa liiketoiminnassa arvoa tuottavia ekosysteemejä. Näissä ekosysteemeissä varman ja luotettavan tiedon jako on keskeistä. Hankkeessa tunnistetaan yritysten liiketoiminnallisia ekosysteemejä, ja datan jaon ratkaisuja. Niin ikään lisätään ymmärrystä dataekosysteemimuodoista, sekä miten ne ovat sidoksissa liiketoimintamalliin eli mitä liiketoiminnallista hyötyä Pk-yritykset voivat saavuttaa kehittämällä omia datan hyödyntämisen tapoja. Mahdollisesti voidaan löytää jopa uusia datatalouteen pohjautuvia liiketoimintamuotoja.

Projektissa tapahtuu

Kyberturvallisuutta sekä datataloutta ja dataekosysteemejä käsittelevät podcastit on julkaistu 5.6.2025. Pääset kuuntelemaan podcastit alla olevista linkeistä!

Kuuntele podcast kyberturvallisuudesta: https://youtu.be/hvQ_1b-WPOI

Kuuntele podcast datataloudesta ja dataekosysteemeistä: https://youtu.be/JRL7KSzJOXc

 

Hankkeen projektipäälikkö Tarja Keski-Mattinen on kirjoittanut blogitekstin dataekosysteemeistä liiketoiminnan kehittämisessä. Kirjoituksessa käsitellään lyhyesti sitä, mitä dataekosysteemit ovat sekä sitä, miten yritykset voivat hyödyntää dataekosysteemejä esimerkiksi markkinoinnissa tai elintarviketeollisuudessa.

Lue blogikirjoitus: https://blogit.lab.fi/labfocus/dataekosysteemi-liiketoiminnan-kehittamisessa/

 

Tutustu hankkeen omiin verkkosivuihin! Verkkosivuilta löydät tietoa ja käytännön vinkkejä yritysten tieto- ja kyberturvallisuudesta, turvallisesta tiedon jakamisesta sekä liiketoiminnan kehittämisestä digitaalisessa ympäristössä.

Kyberturvalliset ekosysteemit Päijät-Häme -hankkeen verkkosivut löydät ositteesta: https://www.kyberturva-lab.fi/

Verkkosivut päivittyvät syksyn aikana.

 

7.10.2024 klo 17-20 Kyberturva-ilta Mukkulan kampuksella, kabinetti A155, Mukkulankatu 19, 15210 Lahti

Kyberturvalliset ekosysteemit Päijät-Häme -hanke järjestää pk-yrityksille ja kaikille aiheesta kiinnostuneille suunnatun kyber- ja tietoturva-illan. Tule mukaan kuulemaan ja keskustelemaan kyber- ja tietoturva-asioista yritysten arjessa. Miten yrityksissä voidaan paremmin varautua uhkiin, mitä yritysten tulee huomioida erilaisten järjestelmien käytössä, ja myös mitä uutta esimerkiksi tekoäly tuo tullessaan.

Puhujina:

Keijo Mämmi, Avosorsa Oy, pk-yritysten kyber/tietoturva-asioiden asiantuntija. 

Lehtori Tommi Kallonen, LAB amk, KyberPH-hankkeen asiantuntija.

Tapahtuma on maksuton!

Projektipäällikkö

Tarja Keski-Mattinen
Lehtori
tarja [dot] keski-mattinenatlab [dot] fi

Tietosuojailmoitus

Lisätietoa projektista

Projektin tila
Käynnissä
Toteutusalue
Kansallinen
LABin rooli
Hallinnoija
Yksikkö
Liiketoiminta
Vahvuusalue
Aineeton arvonluonti

Tapahtumat