Opiskelijatarina
Article

Restonomiopinnot LABissa vievät suoraan käytännön haasteisiin

Alma Pulkkinen, Jesse Ylöstalo ja Senja Vilen
Ensimmäisen vuoden restonomiopiskelijat Alma Pulkkinen, Jesse Ylöstalo ja Senja Vilen kokevat LABin valmistaneen heitä työelämään heti opiskeluiden alusta asti. Käytännönläheinen opiskelutapa, yhteisöllinen ilmapiiri ja urapohdintaa tukevat lehtorit vahvistavat opintojen merkityksellisyyttä jo ensimmäisen opiskeluvuoden aikana.

Restonomiopinnot LAB-ammattikorkeakoulussa ovat tarjonneet Alma Pulkkiselle, Jesse Ylöstalolle ja Senja Vilenille monipuolisen väylän löytää oma suunta. Jo ensimmäisen opiskeluvuoden aikana opinnot ovat vieneet heidät käytännön tapahtumien pariin suunnittelemaan, toteuttamaan ja oppimaan.

”Tuntuu, että kaikki se, mitä haluan tehdä tulevaisuudessa työelämässä, yhdistyy tässä koulutuksessa”, Ylöstalo kuvailee. 

Monipuoliset taustat, yhteinen suunta

Opiskelijoiden polut restonomiopintoihin ovat olleet erilaisia, mutta yhtenäistä kaikille on kiinnostus ihmisten kohtaamiseen ja elämysten luomiseen.

”Aloin miettiä kesäfestareilla käydessäni, miten tapahtumat tuotetaan ja miksi ne ovat rakennettu juuri niin. Tämä herätti kiinnostuksen restonomiopintoihin, ja se on vain kasvanut opintojen edetessä”, Pulkkinen muistelee. 

Restonomiopinnot LABissa houkuttelivat kaikkia kolmea opiskelijaa alan monipuolisuuden ja laajojen uramahdollisuuksien vuoksi. Opinnoissa yhdistyvät muun muassa matkailu, asiakaspalvelu, tapahtumat, markkinointi ja liiketoiminta. 

“Ennen opintoja haaveilin ulkomailla asumisesta, joten matkailuala tuntui luontevalta valinnalta. Opintojen edetessä kiinnostuin kuitenkin myös tapahtuma-alasta. LABin monipuolisen opintojen ansiosta pystyin yhdistämään molemmat kiinnostuksen kohteet”, Vilen taustoittaa.

Opiskelu LABissa on tekemistä, ei pelkkää teoriaa

LAB-ammattikorkeakoulussa opiskelu on käytännönläheistä, ja teoriaa opitaan soveltamalla sitä suoraan käytäntöön. 

”Parasta opinnoissamme on se, että ei pelkästään lueta ja kirjoiteta, vaan päästään oikeasti tekemään”, Pulkkinen kuvailee. 

Opinnot tarjoavat mahdollisuuksia ryhmätöihin, projektien suunnitteluun ja omien kiinnostuksien mukaiseen oppimiseen. Samalla kehittyvät myös työelämälle tärkeät tiimityötaidot ja syntyy arvokkaita verkostoja alan toimijoiden kanssa jo hyvin aikaisessa vaiheessa. 

Yksi merkittävimmistä kokemuksista ensimmäisen vuoden aikana on Tapahtumien maailma -kurssi, jolla opiskelijat pääsivät työskentelemään oikeissa tapahtumissa ja tiimeissä. 

”Sain nähdä realistisesti, kuinka paljon työtä yhden tapahtuman tuottaminen oikeasti vaatii ja kuinka monta eri asiaa on mietittävä, jotta kokemus olisi jokaiselle tapahtumavieraalle elämyksellinen”, Vilen kertoo. 

Tapahtumien kautta opiskelijat oppivat konkreettisesti erimerkiksi suunnittelu- ja organisointitaitoja, markkinointia, vastuunkantoa sekä ongelmanratkaisua. 

Yhteisöllisyys ja opettajien tuki kantavat

Opiskelijat nostavat esiin keskeisenä osana opintoja myös yhteisöllisen ilmapiirin.

”Täällä on ollut todella hyvä yhdessä tekemisen fiilis. Lisäksi lehtorit ovat helposti lähestyttäviä, ja kampukselle tullessa tulee olo kuin kotiin palaisi”, kuvailee Ylöstalo. 

Lehtorit saavat opiskelijoilta erityiskiitosta kannustavasta ja luottamusta herättävästä otteestaan. Erityisesti tutoropettaja Hanna-Mari Karhinen mainitaan tärkeänä tukena opintojen aikana.

”Hanna-Mari on ollut ihan huippu tuki opintojen aikana, sillä hän välittää aidosti opiskelijoista”, opiskelijat kiittävät.

Kohti tulevaisuuden elämyksiä

Opintojen myötä opiskelijoiden oma urasuunta on selkeytynyt: heistä jokainen haluaa luoda merkityksellisiä kokemuksia. 

”Haluan tehdä tapahtumia, joissa ihmiset kokevat jotain merkityksellistä”, Pulkkinen kertoo, Ylöstalon jatkaessa: ”Minulle on tärkeää luoda tunteita herättäviä elämyksiä, jotka haastavat vierasta itseään ja jättävät hänelle arvokkaan muistijäljen.”

Hae rohkeasti mukaan

Opiskelijat kannustavat alasta kiinnostuneita hakemaan LABiin ennakkoluulottomasti. 

”Kannattaa hakea, jos vähänkin on harkinnut asiaa. Täällä varmasti löytää oman suuntansa, sillä mahdollisuudet ovat laajat”, Vilen rohkaisee.

Restonomiopinnot LABissa tarjoavat mahdollisuuden rakentaa omannäköinen polku, lehtoreiden ja yhteisöllisen opiskelijayhteisön tukemana.  

 

Teksti: Sara Jalonen, liiketoimintayksikkö

Kuva: Luca Eskelinen