LAB Focus -blogit
LABin blogeissa julkaistaan tekstejä kunkin vahvuusalan TKI-toiminnasta ja siihen liittyvästä koulutuksesta.
Julkaisusarja
LAB-ammattikorkeakoulun julkaisusarjan tavoitteena on julkaista ammatillisen korkeakoulutuksen ja TKI-toiminnan kannalta merkittäviä tutkimuksia, raportteja, opinnäytetöitä ja oppimateriaalia sekä tehdä tunnetuksi alueellista osaamista.
Julkaisusarjan osat ovat vapaasti luettavissa verkkokirjasto Theseuksessa.
Lisätietoja julkaisutoiminnasta
LABin julkaisutoiminnasta voi lukea tarkemmin Julkaisijan oppaasta. Lisäksi oppaaseen on koottu neuvoja, ohjeita ja vinkkejä liittyen mm. avoimeen julkaisemiseen, rinnakkaistallennukseen ja julkaisujen arviointiin.
Kaikissa julkaisutoimintaan liittyvissä asioissa lisätietoja saa osoitteesta julkaisut
lab [dot] fi (julkaisut[at]lab[dot]fi).
Uusimmat artikkelit
LAB Open
Näkökulmia Päijät-Hämeen haja-asutusalueiden pakettipalveluiden kehittämiseen
Haja-asutusalueiden tavaralogistiikkaa on kartoitettu ja kehitetty viime vuosina LAB-ammattikorkeakoulussa osana Kestävän liikenteen pilotit Päijät-Hämeessä (KELPO) -hanketta. Tässä artikkelissa tarkastellaan pakettipalveluiden kehittämistä ja eritoten noutolokerikkojen hyödyntämistä osana kestävämpää tavaralogistiikkaa Sysmän Suopellon satamassa vuonna 2025 toteutetun kokeilun kautta. Lähde
Omavalvonta osana hyvinvointialueiden valvontatyötä
Sosiaali- ja terveydenhuollon omavalvontaa on toteutettu vuosien varrella vaihtelevasti eri palveluissa ja palveluntuottajilla. Omavalvonta on nivoutunut osaksi yksiköiden laadunhallintaa, mutta hyvinvointialueuudistuksen ja uudistuneen lainsäädännön myötä sen merkitys on korostunut entisestään. Nykyisen lainsäädännön mukaan jokaisella sosiaali- ja terveydenhuollon toimintayksiköllä tulee olla laadittuna omavalvontasuunnitelma. Omavalvonnan tavoitteena on varmistaa palveluiden turvallisuus, laatu, saatavuus ja jatkuvuus. Lähde
Henkilöstöpalvelut osana hyvinvointialueen uudistumista
Henkilöstön saatavuushaasteet, kilpailu osaajista sekä työvoiman pitovoimaan liittyvät kysymykset ovat tehneet henkilöstökokemuksesta hyvinvointialueille strategisesti merkittävän tekijän. Kun hyvinvointialueiden käynnistämisvaiheessa henkilöstön saatavuus alkoi suoraan määrittää palvelutuotannon toimintakykyä, HR ei voinut toimia enää vain hallinnollisena tukifunktiona. Perinteisestä hallinnollisesta henkilöstötoiminnosta oli välttämätöntä siirtyä kohti aidosti palvelulähtöistä henkilöstöorganisaatiota, jonka tehtävänä on tukea esihenkilöitä, vahvistaa henkilöstökokemusta ja mahdollistaa toimiva arki muuttuvassa toimintaympäristössä. Lähde
LAB Focus
Ilmastonmuutoksen vaikutus hengitysterveyteen
Ilmansaasteet ovat merkittävä terveyteen vaikuttava tekijä (WHO 2024). Tranin ym. (2023) mukaan ilmastonmuutoksen ennustetaan lisäävän ääri-ilmiöiden esiintymistiheyttä ja voimakkuutta, mikä kasvattaa ilmansaasteiden määrää ja pahentaa hengityselinsairauksia. Myös jatkuva talouskasvu ja väestön lisääntyminen nostavat ilmansaasteiden tasoja. Ilmansaasteiden vaikutukset hengitysteihin perustuvat niiden kykyyn kulkeutua hengityselimistöön ja aiheuttaa tulehdusta. Esimerkiksi hengitettävät hiukkaset aiheuttivat arviolta 4,2 miljoonaa ennenaikaista kuolemaa […] The post Ilmastonmuutoksen vaikutus hengitysterveyteen appeared first on LAB Focus.
Lasten ja nuorten lukuinto alkaa kotoa ja yllättäen myös somesta
Nuorten lukemisen väheneminen on herättänyt viime vuosina paljon keskustelua. Lukemisen heikentymisestä syytetään usein sosiaalista mediaa sekä lisääntynyttä ruutuaikaa. Vähemmälle huomiolle jää se, millainen merkitys kodin lukukulttuurilla ja vanhempien esimerkillä on lasten ja nuorten lukusuhteen muodostumisessa. Samaan aikaan digitaalinen media muuttaa myös tapaa, jolla nuoret kohtaavat kirjallisuutta ja kokevat lukemisen. Digitaalinen media kilpailee nuorten ajasta Nuorten […] The post Lasten ja nuorten lukuinto alkaa kotoa ja yllättäen myös somesta appeared first on LAB Focus.
Kun kuvasisältö syntyy minuuteissa – mitä markkinoijan kannattaa ymmärtää tekoälyavusteisesta kuvatuotannosta?
Tekoäly on tullut huimalla vauhdilla osaksi markkinointia, ja erityisesti kuvasisällöissä muutos on ollut uskomattoman nopea. Vielä muutama vuosi sitten laadukkaan visuaalisen sisällön tuottaminen vaati aikaa, budjettia ja teknistä osaamista. Tai jopa studioympäristöä erillisine henkilökuntineen. Nyt moni näistä asioista on muuttunut tai vähintäänkin helpottunut. Missä tekoäly voi oikeasti auttaa ja milloin ei? Tekoäly on parhaimmillaan silloin, […] The post Kun kuvasisältö syntyy minuuteissa – mitä markkinoijan kannattaa ymmärtää tekoälyavusteisesta kuvatuotannosta? appeared first on LAB Focus.
Uusimmat julkaisut
fi=Julkaisut|sv=Publikationer|en=Publications|
Vetoa ja pitoa: opas merkitykselliseen työntekijäkokemukseen
Vetoa ja pitoa: opas merkitykselliseen työntekijäkokemukseen Björn, Lotta; Boedeker, Mika; Kilpimaa, Päivi; Kylänen, Mika; Lausto, Risto-Matti; Lehtola, Ilkka; Nikula, Mika; Ruokoski, Elina; Tanner, Kirsi Opas on tarkoitettu arjen tueksi ja sitä voi hyödyntää eri tavoin: niin johtamistyön tukena ja vinkkipankkina, kuin tarjoamaan syvempää ymmärrystä omista ja työntekijöiden tarpeista ja odotuksista. Oppaan loppuun on koottu konkreettisia työkaluja ja toimintamalleja, joiden avulla merkityksellisyydestä voi lähteä rakentamaan yhteistä keskustelua työpaikalle. Työn merkityksellisyys syntyy arjessa ja pienetkin muutokset voivat vahvistaa sitä ja luoda työarkea, jossa viihdytään. Julkaisu on tuotettu osana EU-osarahoitteista MERIT – Merkityksellinen työntekijäkokemus vieraanvaraisuus- ja tapahtuma-alalla hanketta. Hankkeen ovat toteuttaneet LAB-ammattikorkeakoulu, Tampereen ammattikorkeakoulu ja Lapin ammattikorkeakoulu aikavälillä 1.9.2024 -31.8.2026.
Miten hyvät ideat saadaan liikkeelle? Mikro‑ ja pk‑yritysten innovaatiotoiminnan pullonkaulat ja mahdollisuudet Etelä‑Karjalassa
Miten hyvät ideat saadaan liikkeelle? Mikro‑ ja pk‑yritysten innovaatiotoiminnan pullonkaulat ja mahdollisuudet Etelä‑Karjalassa Rantanen, Heli; Ikävalko, Minna; Palo-oja, Outi-Maaria EK-Inno -hanke (1.1.2025–31.5.2026) vastasi Etelä-Karjalan mikro- ja pk-yritysten tunnistettuihin innovaatiotoiminnan haasteisiin. Hankkeen tavoitteena oli tuottaa tutkimustietoa ja kehittää yrityslähtöisiä tukimalleja, jotka tukevat pienten yritysten kehittämistä, kaupallistamista ja kasvua. Hankkeen rahoittajana toimi Etelä-Karjalan liitto. Tämä julkaisu on tehty mikro- ja pk-yritysten kehittäjille ja heille tukipalveluja tarjoaville organisaatioille. Hankkeen toteutuksen lisäksi julkaisu sisältää kehitysehdotuksia, joiden avulla yrittäjät ja tukipalveluita tarjoavat voivat miettiä oman toimintansa kehittämistä edelleen kohti parempaa menestystä.
MUrCS Proceedings 2025
MUrCS Proceedings 2025 Aarrevaara, E.; Maksheeva, A. The sixth MUrCS (Master in Urban Climate and Sustainability) proceedings introduces 22 articles by students graduated from the programme in 2025. The articles are classified under the main themes of Urban climate mitigation, Nature-based Solutions, Carbon Management, Transport and Travel, Building level approaches and one article dealing with Sustainable event management. A key goal of the MUrCS project is to exchange research-based knowledge among all stakeholders of the cities that we are based in. The present volume serves as a key part in this and we hope it is of interest to urban practitioners and policy makers to enhance urban environmental quality in the face of local and global climate change.